شیخ نمر
84 بازدید
تاریخ ارائه : 7/10/2012 5:50:00 PM
موضوع: تبلیغ
 دستگیری مظلومانه شیخ نمر خون شیعیان شرق عربستان را به جوش آورد

 

سخنرانی آتشین آیت‌الله شیخ نمر باقر آل نمر رهبر شیعیان شرق عربستان علیه جنایات و فساد حاکم بر حکومت آل سعود باعث شد تا نیروهای امنیتی آل سعود با حمله به وی در شهر العوامیه استان الشرقیه، این عالم شجاع و مبارز عربستان را زخمی و سپس بازداشت کنند.

به گزراش رجانیوز، "محمد النمر" برادر شیخ نمر اعلام کرد که نیروهای پلیس در یکی از خیابان های اصلی شهر العوامیه و نزدیک‌های ساعت 4 بعد ازظهر کمین کرده بودند و زمانی که شیخ النمر از مزرعه خود به خانه باز می‌گشت، خودروی وی محاصره شد و پلیس اقدام به شلیک گلوله های هوایی کرد.

 

وی افزود: بلافاصله پس از آنکه از حادثه مطلع شدم به محل حادثه رفتم و دیدم که خودروی برادرم مورد اصابت قرار گرفته است.

در همین حال رویترز به نقل از وزارت کشور سعودی نیز با تایید این خبر اعلام کرد، یکی از روحانیون مناطق شرقی عربستان را به اتهام فتنه‌انگیزی در کشور بازداشت کرد. بیانیه وزارت کشور سعودی تاکید می‌کند که بازداشت وی پس از شلیک به او و اصابت گلوله به پایش صورت می‌گیرد.

با این حال خبرگزاری رسمی عربستان (واس) به نقل از سخنگوی وزارت کشور رژیم سعودی با تایید خبر بازداشت و اصابت گلوله به پای شیخ نمر اعلام کرد که خودرو شیخ نمر پس از برخورد با خودروهای امنیتی آسیب دید و او و همراهانش قصد فرا داشتند که به طور بایسته با وی برخورد و به سوی او تیراندازی شد.

  

سخنگوی وزارت کشور رژیم سعودی همچنین گفت که گلوله به ران شیخ نمر اصابت کرده و او پس از مجروح شدن به بیمارستان منتقل شده است. شیخ نمر طی سال‌های 2004 و2006 نیز توسط رژیم سعودی بازداشت شده بود.

این در حالی است که در هفته‌های گذشته و در پی انتشار مکرر شایعه دستگیری و تصمیم آل سعود برای برخورد با این روحانی مبارز شیعی، شیخ نمر حدود در یکی از سخنرانی‌های خود در  یکی از مساجد شهر العوامیه اعلام کرده بود: من یقین دارم که بازداست یا کشته شدن من، باعث ایجاد نهضتی خواهد شد.

در همین حال  "توفیق السیف"، از رهبران شیعی عربستانی تاکید کرد که در اعتراض‌های مردمی العوامیه هزاران نفر مشارکت داشتند و او به چشم خود دیده که در اثر درگیری نیروهای امنیتی و نظامی رژیم سعودی دست کم 20 نفر بازداشت شدند.

 

از سوی دیگر شبکه العالم گزارش داد که دو جوان عربستانی با نام‌های "اکبر شاخوری" و "محمد فلفل" در تظاهرات روز گذشته توسط نیروهای آل سعود به شهادت رسیده‌اند و چهار نفر دیگر در این حمله زخمی شده‌اند. بنا بر گزارش‌ها نیروهای سعودی در این تظاهرات از سلاح جنگی برای متفرق کردن معترضان استفاده کرده است.

به نظر می‌رسد با توجه به وضعیت آشفته عربستان در هفته‌های اخیر و مرگ نایف بن عبدالعزیز ولیعهد کلیدی این کشور، از یک سو و وجود شایعه مرگ مغزی عبدالله پادشاه سعودی از سوی دیگر، اقدام ناشیانه نیروهای امنیتی عربستان در حمله به آیت الله النمر و دستگیری وی، شیعیان مناطق شرقی عربستان را که به دنبال بهانه‌ای برای اعتراض به دولت آل سعود بودند، به صورت جدی به میدان بکشاند و در روزهای آینده مناطق شرقی از جمله قطیف و العوامیه شاهد اعتراضات جدی مردم به دولت آل سعود باشد، امری که با توجه به ذخایر بالای نفت این مناطق و وابستگی عربستان به نفت مناطق شیعه نشین الشرقیه، می‌تواند چالشی جدی را در سیاست‌های منطقه‌ای عربستان و امریکا خصوصا در قبال ایران و تحریم نفتی آن به وجود بیاورد که حداقل تاثیر آن افزایش قیمت جهانی نفت است.

این در حالی است که ارتباط و بستگی مذهبی عاطفی و حتی خانوادگی اهالی الشرقیه با مردم بحرین نیز می‌تواند موجی جدید از اعتراضات را در بحرین رقم بزند.